Навигација

Конференција „Предузетништво и програм Еразмус+“

Национални тим за подршку пројектима мобилности у стручном образовању и Фондација Темпус организовали су конференцију на тему „Предузетништво и програм Еразмус+“, која је одржана у Београду, 18. октобра 2024. године, у Конгресном центру „Еnvoy. Конференција је била намењена наставном и ненаставном особљу средњих стручних школа и гимназија, као и другим лицима заинтересованим за ову тему.

Циљ конференције, коју је акредитовао Завод за унапређивање образовања и васпитања као стручни скуп, био је да укаже на значај предузетништва као наставног предмета,  представи предузетничке компетенције у области стручног образовања у Европској унији,  могућности за унапређење предузетничких компетенција ученика ангажовањем у ученичким задругама, примере добре праксе пројеката на тему предузетништва у средњим школама, као и предузетништво у образовном систему Србије. Учесници су имали прилику да сазнају више о овим темама из излагања страних и домаћих стручњака и панел-дискусије представника Министарства просвете и наставника предузетништва.

Предузетничке компетенције у области стручног образовања у Европској унији представио је Дмитријс Кулшс (Dmitrijs Kuļšs), стручњак за политике, системе и кључне компетенције у области стручног образовања из Европског центра за развој стручног образовања (CEDEFOP).

О значају предузетништва као наставног предмета говорио је Радован Живковић, руководилац Групе за средње стручно образовање и васпитање Министарства просвете и председавајући Националног тима за подршку пројектима мобилности у стручном образовању.

О могућностима за унапређење предузетничких компетенција ученика ангажовањем у  ученичким задругама говориле су Драгана Пауновић, директорка Економско-трговинске школе из Краљева, и Марија Тимотијевић, наставница економске групе предмета у истој школи.

Загорка Арадски Ивановић из Техничке школе „Иван Сарић“ из Суботице, Срђан Станојевић из Гимназије у Зајечару и Марија Вељковић Милојковић из Електротехничке школе „Мија Станимировић“ из Ниша представили су Еразмус+ пројекте на тему предузетништва које су њихове школе спроводиле, односно рад својих ученичких компанија.

На крају конференције одржана је панел-дискусија на тему Предузетништво у образовном систему Србије – изазови и правци даљег развоја, у којој су учествовали Радован Живковић из Министарства просвете, Жељка Вуловић, наставница предузетништва у  Економско-трговинској школи из Краљева, и Младен Шљивовић из Гимназије у Зајечару,  наставник физике са дугогодишњем искуством у вођењу ученичких компанија.

За учешће на конференцији био је заинтересован велики број наставника из целе земље. Нажалост, због просторних ограничења, било је могуће присуство приближно стотинак учесника те можемо да закључимо да су наставници из Србије предузетништво и предузетничке вештине препознали као веома важну тему у образовању. Током трајања конференције, учесници су активно пратили излагања говорника и постављали питања.